қмж дүниетану 1 сынып қысқа мерзім жоспары
Қысқа мерзім жоспары (ҚМЖ) дүние тану пәні 1 сынып оқушыларына арналған. Сабақ жоспары. Конспект сабаққа дүниетану 1 сынып. Жұмыс сабақ жоспары негізінде құрастырылды әдістемелік басшылықты оқулыққа «дүниетану» Аймағамбетова К., Жүнісова К.
Олейник З. Алматы: «Атамұра»,» 2008 ж.
Сабақта пайдаланылуы үшін жеке карточкалар, практикалық жұмыс, реферат.
Тапсырмалар сабақтың дамытуға бағытталған танымдық қабілеттері мен оқушы құзыреттілігін оқушы.
Сабақ түрі: жаңа тақырыпты
Автор: Рахманова Елена Валерьевна, бастауыш сынып мұғалімі № 29 ЖОМ, Семей қ.
Тақырыбы: Құстар.
Мақсаты: оқушылардың құстар, үйрету керек-жарағын анықтау жануарлар өз топқа ажыратуға жабайы және үй құстары.
Дамыту, сөйлеу, көңіл, жад, логикалық ойлау.
Сезімін тәрбиелеу, өзара көмек, қол ұшын беру; ұқыпты қарауға, жануарларға.
Құрал-жабдықтар: суреттер, құстардың, плакат бейнеленген табиғаттың, құс жүні құстар, лупа, қайшы, тотықұстар (аналық және аталық), карточка, рефераттар.
Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру. сәтінде.
Эмоционалды көңіл-күй.
«Міне, жоғары, төмен, қонақтарды; жымиыңыз, посмотрите бір-біріне помашите қолмен бір-біріне».
— Балалар, бүгін біз сіздермен побываем әдеттегідей емес біз үшін.
— Көздеріңді жұмыңдар (музыка ойнап тұрады)
Медитация.
«Біз естиміз біреудің дауыс беру — бұл құстар дауысы. Слышится кең взмах қанаттарының – бұл құс ұшқанда. Онда щебечут құс – олар сөйлеседі өз істері.
Тоқта! Тыңдаңыз! Олар шақырғанда бізді өз әлемі, өз еліне. Ашамыз» көздің
II. Жұмыс, сабақ тақырыбы бойынша.
1. Жұмыс суреттер бойынша. – Балалар, әрбір парте жатыр суреттер. Бұл кім?
— Құс.
— Ал неге сіз шештік, бұл не құс? Біз отличаем құстар және басқа да жануарлар?
— Құс ұшады.
— Балалар, көбелек ұшады да, демек ол құс?
— Жоқ, көбелек – құс, ол жәндік.
— Ал қай белгіге біз мыналарды жатқызамыз құстардың жеке топқа?
— Құстардың дене жабылған қауырсын.
2. Екпінің.
Әр топқа карточка таратылады тапсырмасы бар. Қажет бірқатар деген сөздерден артық сөзді сызып тастау.
Қарға, комар, үйрек, бұлбұл.
Муха, филин, павлина, көкек.
Аист, иволга, снегирь, моль.
Қарға, ара, аққу, удод.
Галка, зяблик, тоқылдақ, оса.
Әтеш, муха, воробей, шымшық.
Инелік, бүркіт, қаз, қарлығаш,
— Қандай топқа жатқызуға болады барлық артық сөздер?
— Жәндіктер.
— Бұл жалпы? Бір айырмашылықтар бар?
3. Практикалық жұмыс. (топта)
Үстелдерде балаларда жатыр құс жүні құстар әр түрлі көлемі, пішіні, түсі.
— Немен ерекшеленеді бұл қауырсын? (Түс, нысаны, мөлшері)
— Әрбір қауырсыны бар стержень. Догадайтесь, онда стержень менің қалам?
— Көрсетіңіз.
-Тағы да қалам бар бородкалар. Көрсетіңіз. Қарастырыңыз қауырсын лупамен. Назар аударыңыз, қалай тіркеледі бородкалар.
— Бұл әдетте, егер подует ветерок? (Қауырсын полетят. Олар жеңіл )
— Турап қалам. Бұл көріп отырсыздар ішінде? (Түк, Іші бос)
Дұрыс, қауырсын ішіндегі қуыс, сондықтан қанаттары өте жеңіл.
— Обмакните қауырсын » стакан сумен. Өзгерді ме, намокло қандай қалам?
( Жоқ, су скатилась майлы тамшылы) Сондықтан қауырсын қорғайды құсты су мен ылғалдылық.
— Ойлап көрші, не үшін болсын үлкен қауырсын? (Шыбын)
— Не үшін кішкентай перышки? (Жылу)
— Неге мені тақтаға қауырсын нарисовано жанында чернильницей? (Балалардың жауаптары )Көп жыл бұрын емес, қалам, адамдар жазған гусиными қауырсын.
— Енді қарастырыңыз бояуды перьев. Не айтуға болады? (Қанаттары әр түрлі түсі бойынша. Олар безендіреді құс.)
-Жиі кездестіруге болады өте әдемі құс. Көптеген құстар, ашық боялған, тек еркегі. Олар өз бояуын тарту үшін ұрғашы. Ұрғашылары сол құстардың бар көбінесе однотонную болады, ол көмектеседі прятаться от жаулары, олар высиживают жұмыртқа.
Бұдан әрі енгізіледі жасушалар попугаями (еркегі мен ұрғашысы). Балалар мысалында қарастырады және табады айырмашылығы, бояу.
4. Релаксация.
Түсініктеме беріледі, және көрсету
Ұшады — құс.
Аист тұр бір аяқта.
Үйрек –кря-кря.
Ворона – кар-кар.
Мұғалімнің міндеті абзал .
5. Танысу жабайы және үй құстар.
— Поработайте топтарда. Қарастырыңыз, немен ерекшеленеді құс?
— Бір — жабайы, екіншісі – үй.
— Немен ерекшеленеді жабайы үй шаруашылығынан?
6. Оқулықтармен жұмыс.
Оқу-бабы. Сұрақтар мәтін бойынша.
7. Концентрациясы назар.
«Алақандар»
— Біз естиміз құстар ән, көрейік біз споем өз өленін үшін құстардың алақандары.
— Иә ырғағы.
— Әрбір бірқатар ұстайды, өз ырғағы.
8. Сөйлеген сөзі. (Әр топқа алдын-ала тапсырма берілді хабарлар құстар туралы). Топ шықса, бір оқушы басқа топ мүшелері толықтырады.
9. Энциклопедиясын шығару.
Бүгін біз сіздермен издадим екінші том энциклопедиялар «атты Құс» (балалар береді рефераттар, мұғалімі сөйтіп университетінде кезекті шығарумен өз энциклопедия).
III. Тақырыбын бекіту.
Атқаратын жұпта, кім пойдет тақтаға. Алыңыз өз птичку және бекітіңіз, оны тақта. Үй – плакат мұнда үйшік, жабайы жерлерде табиғат.
IV. Рефлексия.
— Бұл есте қалды.
— Сіз зәулім сарайдың ішіне кіресіз?
— Балалар, сіздер тырысты, қатыстым, сабақта белсенді қатысты. Қазір сізге әрбір бағалау керек. (Өзін-өзі бағалау)
— Кім деп санайды еңбек етті өте жақсы – қызыл берет перышко, тырысты – көк, подтянись – жасыл.
Ортасында.
— Жымиыңыз, бір-біріне дауыстап айтыңыз?
— Изобразите қозғалыста өз көңіл-күй.
— Поаплодируйте ойнатады.
Ритуал «Қоштасу»
— Қолына иығына және шеңбер бойынша «сау бол! Кездескенше!»
Тақырыбы: Адам дегеніміз – мен және басқалар.
Мақсаты: Танысу түсінігімен АДАМ. Анықтау, түсіну бұл сөздер.
Міндеттері: 1.Қалыптастыру жаңа білім туралы қоғамда өзара байланысы мен адамдар арасындағы.
Жетілдіру, ауызша сөйлеу дағдыларын өз бетінше ойлау.
Жүзеге асыру, адамгершілік тәрбие беру.
Сабақ түрі: жаңа білім, білік, дағдылардың.
Әдістері: побудительный іздеу.
Әдебиет: мүмкіндігі болмады
Құрал-жабдықтар: ДМ
Сабақтың барысы.
Мақсат.
Дайындығын тексеру. Психологиялық көңіл-күй. Мақсат қою.
Өзектендіру.
«Миға шабуыл» (сұрақ-жауап)
-Табиғатты адам қалай зерделейді? (сезім органдарымен: көз, тіл, мұрын,…)
-Ол неге үйренді табиғаттан? (балалар айтады ол құрылған адам сияқты, меніңше, табиғат құбылыстары,…)
— Не табиғат? (жуан мен жіңішке)
— Тірі табиғатқа жатады?
— Бұл жансыз табиғат?
Разгадывание жұмбақтар.
ФИЗ. МИНУТЫ.
Жаңа білімді.
Жұмыс бойынша оқулыққа с. 16. Қарау суреттер.
— Кім нарисован? (адамдар)
— Адамдар қандай мамандықтар бейнеленген ? (дәрігерлер, құрылысшылар,…)
— Немен айналысады бұл адамдар? (оқушылар айтады жұмысының түрі туралы осы кәсіптердің)
Тақтаға мұғалім мен оқушылар сызбасын жасайды өзара байланысын осы кәсіптер.
Қорытынды жасауға: БАРЛЫҚ АДАМДАР БІР-БІРІМЕН БАЙЛАНЫСТЫ.
Рефлексия.
Бірлескен жиынтығын жасау ережесін қарым-қатынас сыныпта.
Жағдай Д/З.
С. 16-17 тапсырманы орындау.
Қорытынды жағдай. – не білді. Неге үйрендік?
Дүниетану.
Тақырыбы: Барлық мамандықтар маңызды, барлық мамандықтар керек.
Мақсаты: Танысу түсінігімен МАМАНДЫҚ. Анықтау, түсіну бұл сөздер.
Міндеттері: 1.Қалыптастыру, жаңа білімді мамандықтар туралы және өзара байланысы, адамдар арасындағы әр түрлі кәсіптер.
Жетілдіру, ауызша сөйлеу дағдыларын өз бетінше ойлау.
Жүзеге асыру, адамгершілік тәрбие беру.
Сабақ түрі: жаңа білім, білік, дағдылардың.
Әдістері: побудительный іздеу.
Әдебиет: мүмкіндігі болмады
Құрал-жабдықтар: ДМ
Сабақтың барысы.
Мақсат.
Дайындығын тексеру. Психологиялық көңіл-күй. Мақсат қою.
Өзектендіру.
«Миға шабуыл» (сұрақ-жауап)
-Табиғатты адам қалай зерделейді? (сезім органдарымен: көз, тіл, мұрын,…)
— Не табиғат? (жуан мен жіңішке)
— Тірі табиғатқа жатады?
— Бұл жансыз табиғат?
— Адамдар қалай байланысты адамдар арасындағы?
Разгадывание жұмбақтар мамандықтар туралы.
ФИЗ. МИНУТЫ.
Жаңа білімді.
Жұмыс бойынша оқулыққа с. 16. Қарау суреттер.
— Кім нарисован? (адамдар)
— Адамдар қандай мамандықтар бейнеленген ? (дәрігерлер, құрылысшылар,…)
— Немен айналысады бұл адамдар? (оқушылар айтады жұмысының түрі туралы осы кәсіптердің)
Тақтаға мұғалім мен оқушылар сызбасын жасайды өзара байланысын осы кәсіптер.
Құрылысшы салады ауруханалар, мектептер, үйлер. Диқандар нан өсіреді. Мұғалім үйретеді, дәрігерлер, құрылысшылар, диқаншылардың,…
Қорытынды жасауға: БАРЛЫҚ МАМАНДЫҚТАР МАҢЫЗДЫ, БАРЛЫҚ МАМАНДЫҚТАР КЕРЕК.
ФИЗ. МИНУТЫ
Рефлексия.
Жұмыс дәптері.
Салу өкілдерінің, әр түрлі мамандық».
Жағдай Д/З.
С. 16-17 тапсырманы орындау.
Қорытынды жағдай. – не білді. Неге үйрендік?